خانه |  درباره ما |  ارتباط با ما |  آرشیو فصلنامه  
 
چهره ها و تحلیل ها
نظریه‌پرداز کافی در حوزه علوم انسانی نداریم
نظریه‌پرداز کافی در حوزه علوم انسانی نداریم
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه خوارزمی گفت: نظریه‌پرداز کافی در علوم انسانی نداریم و افرادی هم که نظریه‌پردازی انجام می‌دهند در مورد جامعه ایران نمی‌توانند تئوریهای خوبی ارائه دهند.
اقدامات تحولی
اتمام بازنگری حقوق عمومی، خصوصی و بین الملل در مقطع کار‌شناسی
اتمام بازنگری حقوق عمومی، خصوصی و بین الملل در مقطع کار‌شناسی
دبیر کارگروه تخصصی حقوق شورای تحول علوم انسانی از اتمام بازنگری رشته‌های حقوق عمومی، حقوق خصوصی و حقوق بین الملل در مقطع کار‌شناسی خبر داد.
پرونده های ویژه
در علوم انسانی عقبیم
در علوم انسانی عقبیم
در زمینه‌ی علوم انسانی عقبیم. دوستان که درباره‌ی علوم انسانی صحبت کردند، بدرستی بر روی اهمّیّت علوم انسانی، حتّی در صنعت، تکیه کردند؛ درست است. این آماری که این برادر عزیزمان دادند برای من جالب بود که گفتند در پیشرفت صنعتی، حدود چهل درصد مثلاً یا پنجاه درصد- مربوط به مسائل مهندسی و مربوط به مسائل فنّی است، حدود پنجاه شصت درصد مربوط به مسائل علوم انسانی مثل مدیریّت، همکاری، سخت‌کوشی است؛ راست می‌گویند، این خیلی مهم است.
مدیریت
علوم سیاسی
چرا علم بومی با عدم مقبولیت نخبگان علمی مواجه شده؟
چرا علم بومی با عدم مقبولیت نخبگان علمی مواجه شده؟
به‌‌‌ دلیل تسلط تفکر اسلامی بر تفکر ایرانی، نظریه‌ی روابط بین‌الملل با خاستگاه و نقطه‌ی عزیمت ایرانی (متأثر از ریشه‌های غیردینی و متناسب با اسطوره‌ها و استعاره‌ها ایرانی) بی‌رنگ و بی‌رمق است. آنچه بیشتر در اینجا مورد کنکاش باقی می‌ماند، تلاش‌هایی با ریشه‌های نظری و نظریه‌پردازی اسلامی از روابط بین‌الملل است. هرچند اخیراً تلاش‌هایی نیز در این زمینه توسط برخی از اساتید و دانش‌پژوهان این رشته شکل گرفته و در حال شکل‌گیری است، اما همان‌طور که جیمز روزنا در کتاب «پیش‌نظریه در سیاست خارجی» (که در سال 1966 منتشر شده است) اشاره می‌کند، این تلاش‌ها حالت «پیش‌نظریه» دارند تا نظریه‌ای منسجم. غلبه‌ی روش‌شناسی‌های علمی (به معنای مرسوم علم) بر جریان اصلی IR (که بیشترین مقبولیت را در ایران و در بین دانش‌پژوهان این زمینه‌ی مطالعاتی دارد) سبب شده است تا فرضیه‌ای «علمی» تلقی شود که یا صدق و صد احتمالی‌اش مشخص شود یا ابطال شود. همین موضوع یک چالش برای نظریه‌پردازی بومی است؛
حقوق
نهادینه‎سازیِ گفتمان حقوق‌بشری نسخه‌ی منفرده هرجامعه‌ای نیست
نهادینه‎سازیِ گفتمان حقوق‌بشری نسخه‌ی منفرده هرجامعه‌ای نیست
در گفت و گو با دکتر موسوي مجاب، عضو هيئت علمي دانشگاه تربيت مدرس به مسئله حقوق بشر پرداختیم. موسوی مجاب معتقد است که در جوامع غربی، افراط در زمینه‌ی حق‌مداری وتأکید بر جلوه‎های حقوق‌بشری تا حدی است که عملاً جانب تعهّدات و تکالیف انسانی به فراموشی سپرده شده است و انسان‌گویی به صورت فعّال مایشاء در سطح اجتماعی ظاهر می‌شود‌. آنچه که در ادامه می‌خوانید حاصل گفتگوی ما با دکتر موسوی مجاب می‌باشد.
علوم اجتماعی
اولویت با تغییر ساختار است
اولویت با تغییر ساختار است
دکتر غلامرضا جمشیدی‌ها دارای مدرک دکترای جامعه‌شناسی از دانشگاه منچستر، عضو هیئت علمی و رئیس دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران است. وی همچنین مسئولیت کارگروه علوم اجتماعی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی-اجتماعی را برعهده دارد. وی اعتقاد دارد علوم اجتماعی در ایران در سطح نخبه‌ها مانده و به سطح عامه مردم کشیده نشده است و ما فقط تا درِ دانشکده جامعه‌شناس هستیم، از اینجا که رفتیم شخصیت دیگری هستیم. عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به مشکلات ساختاری نهادها و مراکز علمی می گوید باید ساختار تغییر کند؛ آن چنان که با تغییر ساختار در یک دانشگاه، دانشگاه‌های دیگر هم ملزم به تغییر ساختار سازنده می شوند. به کوشش سیاوش غفاری
روانشناسی و علوم تربیتی
روانشناسی هم نیازمند تحول است و هم تولید جدید
روانشناسی هم نیازمند تحول است و هم تولید جدید
دکتر هادی بهرامی احسان دانشیار روانشناسی و عضو هئیت علمی دانشگاه تهران است که هم اکنون رئیس دانشکده روانشناسی این دانشگاه را برعهده گرفته است. سیل ترجمه‌های عامیانه و کتاب‌های زرد در موضوع روانشناسی و تاثیر آن بر تحول در علوم انسانی و تولید علم دلیلی شد تا در یکی از روزهای بهار در دفتر ریاست دانشکده روانشناسی روبروی کوی نصر با او به گفتگو بنشینیم. او که پژوهش‌هایی در زمینه روش شناسی علم، روانشناسی سلامت و خانواده انجام داده است معتقد است که دوران تئوری‌های بزرگ در روانشناسی به اتمام رسیده است.
اخبار > رونمایی ازسایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی
 


شماره خبر :٣٢٥٧٩٨   تاریخ انتشار خبر : 1392/09/09    ا   ٢١:٥٣
 
رونمایی ازسایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی
سایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی www.ejtemaee.ir طی مراسمی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور جمعی از اساتید، دانشجویان وفارغ التحصیلان رونمایی شد.

سایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی www.ejtemaee.ir طی مراسمی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور جمعی از اساتید، دانشجویان وفارغ التحصیلان رونمایی شد.
این سایت که به همت جمعی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته¬های علوم اجتماعی دانشگاه¬های تهران راه¬اندازی شده استدرصدد است علاوه بر نگاه انتقادی به نظریات اجتماعی و کاربست آن در جامعه ایرانی، به واکاوی مسائل اجتماعی ایران از منظر زیست¬بوم، سنت و فرهنگ اسلامی ایرانی بپردازد.
سایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی حاصل و نتیجه حلقه¬های مطالعاتی و ارتباطی تعدادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی بود که نگاهی انتقادی به وضعیت علوم اجتماعی در ایران داشتند.
مطالب سایت از لحاظ محتوایی در 6 بخش زیر دسته‌بندی شده‌اند:‌
1-«فلسفه علوم اجتماعی» ناظربه مبانی و مفروضات هستی شناسانه،معرفت¬شناسانه و روش¬شناسانه‌ی علوم اجتماعی است.
2-«حوزه¬های جامعه¬شناسی»مربوط به موضوعات و مسایل اجتماعی از جمله فرهنگ، خانواده،آموزش و پرورش، توسعه و... است.
3-«علوم اجتماعی در آیات و روایات»شامل مطالبی حول قرآن و سنت از نگاه علوم اجتماعی و فرهنگی است و جنبه¬ها و مطالب اجتماعی و فرهنگی آیات و و روایات را نیز بررسی می‌کند.
4- «اندیشه‌ی اجتماعی متفکران مسلمان»نگاه¬ها، رویکردها و نظریات اجتماعی و فرهنگی دانشمندان و علمای مسلمان را در گذشته شامل می¬شود، که در واقع بخشی از پیشینه‌ی کار می¬باشد.
5- «نقد علوم اجتماعی» که مبتنی بر نقد مکاتب و نظریات علوم اجتماعی غربی و سکولار است.
6- «علوم اجتماعی در ایران»،مطالبی درباره وضعیت آموزش و پژوهش در حوزه‌ی علوم انسانی و اجتماعی ایران را در خود جای می‌دهد.
نام سایت متناسب با رویکرد سایت تعیین شده است. «علوم اجتماعی»حوزه‌ی وسیع¬تری نسبت به جامعه¬شناسی را شامل می¬شود. پسوند «اسلامی ایرانی» از آن جهت است که فرهنگ ما تشکیل شده از دو بخش اصلی، دین اسلام و فرهنگ ایرانی است. همچنین ما در جامعه‌ی اسلامی ایران زندگی می¬کنیم و نیاز به علمی متناسب با این شرایط داریم،پس در واقع پسوند «اسلامی ایرانی»، اشاره به بومی بودن سایت دارد.
سایت دارای بخش¬های مختلف و متنوعی است که مورد نیاز محققان و دانشجویان علوم اجتماعی می¬باشد. این‌ بخش‌ها عبارند از‌: مقالات و یادداشتها، مناظره¬ها و مصاحبه¬ها، اخبار و گزارش¬ها، معرفی و نقد کتاب، معرفی اساتید، معرفی مراکز و گروه¬های تحقیقاتی، معرفی پایان‌نامه، پرونده¬های موضوعی، فایل¬های چندرسانه¬ای و پیوندهای مفید.
تاکنون 6 پرونده‌ی مهم در سایت کار شده‌استکه موضوعات آن بدین صورت می‌باشند:
-    نسبتاقتصادوفرهنگ: شعارامسال،استراتژی(راهبرد) فرهنگیاقتصادیمردمایران
-    «والاستریت»؛انقلابیا اصلاح؟
-    جامعه¬شناسیسیاسی: انتخاباتدرایران
-    جامعه¬شناسی عاشورا
-    ما و جامعه‌ی مصرفی
-    امکان و چگونگی علم دینی
دو رویکرد اصلی سایت عبارتند از: 1. بحث¬های تئوریک و آکادمیک 2. مباحث کاربردی علوم اجتماعی و ارتباط با عامه مردم.
همچنین یکی از اهداف مهم سایت ایجاد بستر مناسب برای تعامل بیشتر با کاربران و شکل¬گیری یک شبکه اجتماعی از نخبگان علوم اجتماعی است. از دانشجویان و دانش¬آموختگان این حوزه دعوت می‌شود تا فعالانه در سیاستگذاری¬ها و راهبری سایتشرکت کرده و در راستای رشد کمی و کیفی علوم اجتماعی اسلامی ایرانی گام بردارند.

 

خروج