چهره ها و تحلیل ها
اقدامات تحولی
پرونده های ویژه
مدیریت
علوم سیاسی
حقوق
علوم اجتماعی
روانشناسی و علوم تربیتی
درباره ما
 

فصلنامه اختصاصی تحول در علوم انسانی
 
این فصلنامه که با عنوان «فصل تحول» متشر می شود تلاش می کند به ارایه آخرین دیدگاه ها و تحلیل ها در خصوص موانع و راهکاهای تحول در رشته های مختلف علوم انسانی – اجتماعی در سطح دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، آموزشی و علمی سراسر کشور بپردازد و از طریق ارایه گزارش‌ها و اخبار فعالیت‌های عملی در مسیر تحول در علوم انسانی، ضمن افزایش انگیزه و تقدیر از فعالان این عرصه، دیدگاه ها و نظرات کلیه‌ی استادان و صاحب نظران در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه را جمع آوری و به مسئولان ذیربط عرضه کند. بدین منظور گروه های تخصصی روان‌شناسی، علوم تربیتی، مدیریت، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، حقوق و هنر و معماری راه اندازی شده است. همچنین در هر شماره پرونده‌های ویژه‌ای نیز متناسب با موضوعات مهم، اساسی روز به روز در سطح جامعه انجام می‌گیرد. در این میان، ترویج و تبیین بایدها و نبایدهای علوم انسانی – اجتماعی از منظر مقام معظم رهبری جایگاه ویژه‌ای در فصلنامه دارد به طوری که در هر شماره از زاویه مفید و تازه‌ای منویات معظم له مطمح نظر قرار می‌گیرد.
همت اصلی مجموعه فصلنامه فصلنامه تخصصی تحول در علوم انسانی، کاربست حقیقی و راستین معارف قرآنی در تولید و تدوین دانش است. ازاین‌رو در هر شماره فصلنامه موضوعات قرآنی مرتبط رصد شده و در تهیه مطالب توجه ویژه ای به آن می شود.و برای تحق عملی به کاربندی معارف قرآنی در علوم مختلف و بالطبع، زندگی آحاد مردم، به سراغ اساتید، فرهیختگان و پژوهشگران برجسته کشور رفته و نظرات انان را در قالب های گوناگون منتشر می‌گردد.بدین منظور در ره نگاشت و چشم انداز فصلنامه نکات و راهبردهای زیر مدنظر قرار دارد:
· نقش فقه در تحول علوم انسانی
· روش استخراج مباني علوم انساني در قرآن بر مبنای انسان‌شناسی اسلامی
· شناسایی و معرفی جست و جوگران مباني علوم انساني در قرآن
· کاربردی نمودن معارف قرآنی در حوزه های علوم انسانی
· ارتباط علوم انسانی با هدایت بشر
 

لازم به ذکر است نشریه «فصل تحول» اولین فصلنامه اختصاصی است که به صورت ویژه و متمرکز، به موضوعات مرتبط با بحث تحول علوم انسانی – اجتماعی در قالب های گفتگو، مقاله، یادداشت، نشست های تخصصی، میزگردها، نقد و معرفی کتب، نقد و معرفی جریان ها و انتشارات حوزه علوم انسانی مرتبط می پردازد.